Схиляння імені

Відмінок Відмінювання
Називний — Хто? Даць
Родовий — Кого? Даця
Давальний — Кому? Дацеві
Знахідний — Кого? Даця
Орудний — Ким? Дацем
Місцевий — На кому? Дацеві
Кличний — Звертання Дацю

Даць

Історичне значення (Словник):

Ім'я "Даць" засвідчується в пам'ятках української писемності лише з XVI століття. Наприклад, у документах зустрічаються записи: Dacz Olexicz, Dacz Pachuticz. У XVII - XVIII століттях від імені Даць утворювалися патроніми, такі як Chwedecz Daczewicz та Даценко Петро - житель села Білої Церкви. У 1649 році п’ять запорозьких козаків були записані під ім'ям Даць.

Сьогодні ім'я Даць ще вживається на півдні Тячівщини (Закарпаття) як розмовний відповідник до офіційного варіанту імені Андрій. Порівняно з іншими мовами, в болгарській є імена Даца, Дацо, Даце, в хорватській - Daca, Daco, а в старопольській - Dadz.

Щодо етимології імені, думки розходяться. Найімовірніше, це усічено-суфіксальне утворення календарного імені, яке починається на "Да-", зразка Данило, Дарій або Дасій, або це може бути наслідком деформації імен, які містять звук "д", таких як Богдан чи Йордан. Інша версія - це усічений варіант давньослов'янського або давньопольського двоосновного імені Daczbogius, зафіксованого в 1482 році. Східнослов'янським та українським відповідником є антропонім або теонім Дажбог або Дайбог. Можливим проміжним етапом до варіанту імені Даць міг бути запис Dadzbog або оглушений Daczbog, як у записі 1414 року в селі Добряни. Також можна порівняти з польським особовим ім'ям Dadzko з XIII століття. Думка про походження імені Dadzko шляхом усічено-суфіксального утворення з двоосновного польського імені Dadzibog, тобто Дажбог, підтримується також дослідниками.

Транслітерація

Dats_1

Стать

Хлопчик

Схожі імена

Схиляння імені

Відмінок Відмінювання
Називний — Хто? Даць
Родовий — Кого? Даця
Давальний — Кому? Дацеві
Знахідний — Кого? Даця
Орудний — Ким? Дацем
Місцевий — На кому? Дацеві
Кличний — Звертання Дацю