Home > Boys Name >

Name «Volos»

Volos

Dictionary meaning

Sorry, the meaning of the name is not yet available in English. Try to check the meaning from Ukrainian version of the webpage.

Ім'я Волос (рідше у вигляді Влас) в Україні вперше зафіксовано з середини XV століття. Воно часто зустрічається в списках особових імен, у тому числі серед календарних іншомовних. Наприклад, у записі синів та батька шляхетської родини за 1435 рік з закарпатського села Уґля зазначено: "Григорій Волос, син Стана". У 1471 році синів і батька іншої шляхетської родини зафіксовано під цією ж прізвищевою назвою: "Івась, Ст. Влас (Волаз)".

Подібні записи з ім'ям Волос спостерігаються також на території Польщі в Середньовіччі. Наприклад, у 1463 році згадуються "Іван, Олекса і Волос", у 1475 році – "Людина Волош alias Власин", а в 1491 році – "Йоганн, діто Федор alias Волош". Протягом наступних років (1485, 1515, 1570) антропонім Волос однозначно виконував роль прізвищевої назви.

У "Описах королівщини в землях руських" з 1565 року антропонім Волос все ще виконував роль власного імені: наприклад, "Волос Дмитров", "Волос Кірдас". Відомості за 1506 рік також свідчать про використання імені: "Волос Озимкович - м. Бєлськ". Подібна ситуація спостерігається в Підляському воєводстві Польщі XVI століття, де ім'я Волос зустрічається поряд з іншими українськими іменами.

Наприклад, антропоніми Makar Huszcza, Wolos Bartnik, Wasil Bondar, Ostapko Kolesnik, Tiwun Kożemiaka, Kurilo Tiwun та ін. (там же, с. 84).

Ім'я Volos чи Volosz уживаним було також у селах середньовічного Марамороша (Kadlec, с. 468); 1649 р. до Реєстру запорозьких козаків (Брацлавський полк) записано Волоса Старого (РВЗ, с. 239), а в Канівському полку на той час згадується патронімічне прізвище козак Миско Волосєнко (РВЗ, с. 123).

Лексема "Волос" щедро представлена і в традиційній топонімії Карпатського регіону. Так, на 1443, 1453 і 1515 рр. припадають перші письмові згадки села Волосів нинішньої Івано-Франківської обл. (Худаш Карп, с. 249-250). У селі Заринові на Перечинщині досі зберігається назва частини села Волосув (род. відм. — Волосового). Мікротопоніми Волосов, Волосинъ та інші подібні назви на Закарпатті наводить також О. Петров (Петров Карп, с. 153). Патронім "Волосовинъ" за 1565 р. з Вінничини згадується в Архіві Південно-західної Русі в описі міщанина Барського Микити Волосовина (Арх ЮЗР VII/2, с. 131).

Походження власного особового імені "Волос" дискусійне. Є щонайменше три можливі інтерпретації:

а) Особове ім'я "Волос" — це назва міфологічної істоти, власне, назва східнослов'янського скотячого бога, покровителя худоби, яка (паралельно з назвою "Велес") згадується 988 р. у зв'язку з хрещенням Русі, а етимологічно пов'язана з праслов'янським *volstь — "власть" чи *vels- або *vols- — "володіти". Аналогічні перетворення сталися з міфонімами Бог, Дажбог, Перун;

б) Це етнонім кельтського походження (волоси/волохи), яким кельти раніше називали всіх романців;

в) Це фонетично адаптований варіант календарного імені грецького походження "Влас" (гр. Βλάσιος) до східнослов'янських повноголосних слів типу Волос, голос, колос, що в перекладі українською означає "тупий" (Петровський, с. 72) чи "кривоногий", "заїка" (Трійняк, с. 72).

Висловлювалася також думка, що особове ім'я "Волос" могло утворитися від котрогось зі слов'янських двоосновних імен на зразок Володимир, Володислав усічувально-суфіксальним способом за допомогою однофонемного суфікса -с (Остапі, Українські, с. 137).

English transliteration

Volos

Gender

Male

5 songs with name mentions Volos

Похід на Царгород

Цар годився на умову,
Хрест святочно цілував.
Князь на Волоса, Перуна
І на меч присягу склав.

Show more (source)
Місяцю Рогоженьку світи нам Дороженьку

Розвій Косу Русу
По Червонім Поясу
Розвій до Волоса
Наша Паня Хороша

Show more (source)
Заспів

Синім степом без дорог.
По зелених пишних луках
Волос пас овець гладких,
Грів їх вовною м'якою,
Одганяв вовків від них.

Show more (source)
З крайньої хати

Найчорніший волос вириває.

Волос вириває,
В вічі заглядає.
Помер, помер гарний.

Show more (source)
Риба-щука в морі

Йому ворон найчорніший волос вириває.

Волос вириває, нічого не знає,
Був у вдови гарний хлопець та його немає.

Show more (source)