Home > Boys Name >

Name «Stanko»

Stanko

Diagram popularity of the name Stanko in the country

  • Close to 0% men has a name Stanko
  • Up to 100 bearers of the name in Ukraine
  • In 1964 the most were named boys with name Stanko
  • Popularity is gradually increasing
  • The name is most popular in the period from 1951 year to 1958

Dictionary meaning

Sorry, the meaning of the name is not yet available in English. Try to check the meaning from Ukrainian version of the webpage.

Ім'я Станко утворено за допомогою форманта -ко від двоосновного імені Станислав або Станимир. До середини XIX ст. закарпатські Станки навіть не підозрювали, що вони є Станиславами, адже ім'я Станко сприймалось як окреме, самостійне. Тому іменний варіант Станко часто зустрічався в документах громадян, і були випадки, коли навіть учителя в Ужгороді офіційно називали своїх колег та учнів – Станком Станковичем.

Навіть у офіційних документах 1653 року записували "сельский биров Кумятский Станко Удян". Найдавніші записи імені Станко на теренах України походять із південно-західного наріччя української мови, де воно фіксується в письмових пам'ятках із кінця Середньовіччя. Наприклад, у 1418-1436 роках: шляхтич Sztanko (який також може означати Stanislaus) – село Бедевля на Закарпатті.

Поблизу міста Перемишля імені Stańko та Stanio також фіксуються з XV століття. У Галицькій та Львівській землях XVI століття ім'я Stanyko зафіксовано в польських записах. Приклади вживання: у 1579 році кріпак Ztanko – село Міжгір'я; 1592 році – "кенези Urbano et Stańko filiis" – село Пасіка; 1608 році – Stańko Byczko – місто Сянік.

Серед козаків у 1649 році лише один козак Білоцерківського полку Омєлченко мав ім'я Станко. У 1685 році в документах зазначено: "Магил Станко взялъ" – село Кам'янське. У гірських районах Закарпаття та Східної Словаччини ім'я Станко донедавна зберігалося як базове й стилістично нейтральне.

Від нього утворюються патроніми. Наприклад, у 1482 році: Stańczyk; у 1567 році: Jurko Stancza; у 1618 році: Lukacs Sztankowiat – село Грабівчик на Маковиці. Також варто зазначити патронімічні назви козаків Білоцерківського полку з 1649 року: Олекса Станченко, Васко Станченко та Мартин Станченко.

Аналогічна картина з уживанням імені у Середньовіччі та пізніше спостерігалася також у білорусів, поляків, словаків, чехів, хорватів та болгар. На Словаччині ім'я Stańko засвідчують пам'ятки ще з XII-XIII століть, так само і у сербів.

English transliteration

Stanko

Gender

Male