Чоловіче особове ім'я Переяслав має свої корені в патронімному іменуванні руського воїна Нажира Переяславича, що згадується в документах 1162 року. Основою цього імені є також згадки про княжну Данили Романовича, ім'я якої пов'язане з Переяславом.
За легендою, це ім'я начебто отримав руський воїн князя Володимира Святославича, який у змаганні на річках Трубеж та Альта в 992 році здолав богатиря печенігів, таким чином перейнявши його славу. Проте ця легенда вважається наївною. В історичних документах давньоруське місто Переяслав згадується ще у 907 і 945 роках в договорах Русі з греками, хоча печеніги почали з'являтися на Русі лише в 968 році.
Ім'я Переяслав могло дістати свою назву від особи з таким же ім'ям, яка була засновником або власником населеного пункту. Дослідження показують, що назва Переяславль має східнослов'янське коріння з використанням праслов'янського суфікса присвійності.
Морфемний аналіз імені Переяслав показує, що воно складається з трьох компонентів. Першим компонентом є східнослов'янський дієслівний префікс "пере-", далі йде дієслівна основа "-я-", яка походить від давнього слова, що означає "брати". Останнім компонентом є іменна антропооснова "-слав", яка є однією з найпродуктивніших у слов'янській мовній традиції. Таким чином, ім'я Переяслав вказує на зв'язок з славою та взяттям, підкреслюючи гідність носія і його зусилля.