Спільнослов'янське чоловіче ім'я Будимир складається з дієслова "будити", що означає "збуджувати" або "пильнувати", та іменника "мир", що означає "спокій". Це ім'я особливо поширене серед південних слов'ян, зокрема у хорватів, де воно дало безліч варіантів, таких як Буба, Бучко, Буда, Будак, Будим, Міра, Мирка, Мірек тощо. Також ім'я Будимир зустрічається серед сербів і має до 44 носіїв.
Ім'я Будимир також довгий час використовувалося болгарами, македонцями, чехами та словаками. У польській мові це ім'я відоме в трансформованій формі Будзимір, поряд з іншими спорідненими іменами, такими як Будзислав та Будзівой.
В Україні ім'я Будимир не набуло широкої популярності, але імена та прізвища, похідні від нього, фігурують від XIV століття. Наприклад, в 1388 році зафіксовано антропонім Будамерій Януш на Берегівщині, в 1666 році – селянин Куземка Будим, а також існують топоніми, такі як Будятичі та хутір Будомир на Львівщині.
Статус особистого імені "Будимир" в Україні було відновлено лише в 1967 році.
Ім'я Будимисл, яке також має слов'янське походження, виникло на основі польського запису західноукраїнського топоніма "Бендзивисл" (Będzimysl) в період 1785-1788 років. Вихідне значення цього імені – "той, хто будить або береже думку". Графічні відмінності у формі імені викликані впливом польської мови.